Idea 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Idea 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura

Największe hity musicali, najsłynniejsze utwory The Beatles, przeboje z filmów o Jamesie Bondzie, a także recital fortepianowy na Wiśle – to wszystko czeka na nas podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura w Toruniu. 

Zbliża się lato, więc, jak co roku o tej porze, Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. To jeden z najistotniejszych i najciekawszych punktów na letniej, kulturalnej mapie Torunia i całego województwa. W tym roku odbędzie się już 28. edycja wydarzenia. 

Idea festiwalu od lat pozostaje ta sama: to prezentowanie muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej w zabytkowych i nowoczesnych wnętrzach architektury toruńskiej. Koncerty ponownie odbywać się będą w różnych miejscach w Toruniu m.in. w Ratuszu Staromiejskim, Kościele św. Szczepana, CKK Jordanki, barce na Wiśle oraz w Baju Pomorskim. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.  

Spełnij swój „Amerykański sen”

Już 14 czerwca, podczas inauguracji festiwalu, Toruńska Orkiestra Symfoniczna wykona kompozycje Johna Williamsa, Leonarda Bernsteina oraz George’a Gershwina.

Na koncercie „Amerykański sen” znajdzie się miejsce na gwiezdne potyczki rycerzy Jedi, rozkwit muzyki jazzowej czy zakazaną miłość rozgrywającą się na ulicach Nowego Jorku. W repertuarze m.in. Suita z filmu „Gwiezdne wojny”, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – wystarczą pierwsze takty, by słuchacz wyruszył w muzyczną podróż w odległą galaktykę. 

Z kolei Błękitna Rapsodia przeniesie publiczność do Ameryki lat XX. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów, w którym klasyka łączy się z jazzem. A rozpocznie go słynne glissando na klarnecie.

Podczas koncertu inauguracyjnego wysłuchamy też utworów Leonarda Bernsteina - Uwertury do operetki Kandyd oraz Tańców symfonicznych, które składają się z dziewięciu części zaadaptowanych z musicalu West Side Story, czyli uwspółcześnionej wersji Romea i Julii. Solistą koncertu będzie Paweł Tomaszewski - pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny.

Lipiec z gośćmi z zagranicy

Na 20 lipca Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała coś bardzo nietypowego – recital fortepianowy na barce na Wiśle. Yuhang Liu, młody pianista z Chin, wykona najsłynniejsze utwory Chopina. Wstęp wolny.

Dzień później, również na barce, odbędzie się Wieczór Hiszpański. Koncert organizowany jest przy współpracy z Konsulatem Honorowym RP w Nawarra, Kraju Basków i La Rioja w Pampelunie. Zagraniczni artyści zagrają m.in. utwory Ravela, Bizeta (słynne Tańce cygańskie z opery Carmen) czy Albéniza. Wstęp wolny.

Do Torunia przyjedzie też Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki. Połączenie dźwięków skrzypiec i akordeonu zachwyca słuchaczy na całym świecie. Zespół gościł w 25 krajach, na 4 kontynentach, w tym jesienią 2023 w Meksyku, na Kubie oraz w nowojorskim Carnegie Hall. Podczas koncertu 28 lipca w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu artyści wykonają utwory znane z sal kinowych. W szczególności skupią się na słynnych tangach, a zatem zwolennicy bardziej drapieżnych brzmień także znajdą na koncercie coś dla siebie. 

Sierpień z musicalami, Bondem i Bachem

Ciekawym punktem festiwalu będzie występ gości z Korei Południowej. 1 sierpnia na scenie Jordanek zaprezentuje się ponad osiemdziesięcioosobowa młodzieżowa orkiestra dęta. 

Warto również zwrócić uwagę na koncert o nietuzinkowym tytule „Barokowe prze(O)boje”. Pierwsze skrzypce podczas tego wydarzenia zagra… obój (a na nim Mateusz Kubański). Towarzyszyć mu będzie Raffa Quartet raz klawesynista Marek Przywarty. Barokowe dzieła Bacha czy Vivaldiego zabrzmią w Kościele św. Szczepana 3 sierpnia. Wstęp wolny.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała też coś specjalnego dla miłośników musicali. 9 sierpnia Salę Koncertową na Jordankach wypełnią utwory z takich broadwayowskich hitów jak „Cabaret”, „Chicago”, „Koty”, „Skrzypek na dachu”, „Upiór w operze” czy „Moulin Rouge”. Zaśpiewają je soliści znani choćby z desek teatralnych czy programów typu talent show: Daniel Cebula-Orynicz, Wioleta Malchar-Orynicz oraz Weronika Skalska.

Przeboje The Beatles w zupełnie innej, niecodziennej, a czasem nieoczekiwanej perspektywie, w jazzowej interpretacji pojawią się na koncercie 10 sierpnia na Jordankach. – Z nami zabierzecie się w podróż prosto do Liverpoolu. Usłyszycie cały przekrój utworów skomponowanych przez członków tej  legendarnej grupy: „Can't Buy Me Love”, „Hey Jude”, „Get Back”, „Let It Be”, „Michelle”, „Yesterday”, „Come Together” i wiele innych znanych Wam przebojów – zachęcają członkowie zespołu Imienowski Jazz Set. 

Festiwal zakończymy w iście szpiegowskim stylu – 31 sierpnia w Sali Koncertowej na Jordankach Kamil Franczak, Wioleta Malchar-Orynicz oraz Małgorzata Janek w towarzystwie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykonają przeboje z filmów o Jamesie Bondzie. 

Spędźcie to lato z dobrą muzyką! 

Logotypy 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura